czwartek, 17 kwietnia 2014

Pandemonium - Lauren Oliver

Autor: Lauren Oliver
Tytuł: Pandemonium
Wydawca: Wydawnictwo Otwarte
Ilość stron: 376
Data premiery: 03.10.2012

„Miłość. Gdy tylko wpuścisz do swojego serca to słowo, gdy tylko pozdwolisz mu zapuścić korzenie, rozprzestrzeni się jak grzyb we wszystkich zakamarkach twojej duszy - a wraz z nim pytania, drżące, pączkujące lęki, które sprawią, że nigdy nie zaznasz spokoju.”

"Pandemonium" to druga część trylogii stworzonej przez Lauren Oliver. Po niesamowitych emocjach jakie zawdzięczam pierwszej części "Delirium" nie czekałam długo i niemalże od razu sięgnęłam po kontynuacje. Czy i ta część będzie równie emocjonująca?

"Świat bez miłości jest także światem bez ryzyka"

Ucieczka Leny i Alexa kończy się tragicznie. Lena wśród dymu i płomieni widzi po raz ostatni twarz swojego ukochanego Alexa.  Ale jej się udało, jest po drugiej stronie bariery, w Głuszy. Zostaje odnaleziona przez Odmieńców i trafiła pod ich opiekę. Straciła wszystko, co kochała. Ale wreszcie jest wolna i musi poradzić sobie bez Alexa. Na nowo rozpoczyna swoje życie, z nowymi ludzmi, w nowym miejscu. Nigdy nie będzie w stanie o nim zapomnieć i już nigdy nie będzie tą samą osobą, co kiedyś.

Dziewczyna, jako Lena Morgan Jones dołącza do ruchu oporu i uczęszcza donQuincy Edwards High School w Brooklynie. Jej zadaniem jest obserwowanie Juliana, syna założyciela Ameryki Wolnej od Delirii. Niestety znowu wszystko nie potoczy się tak jak powinno, pojawią się nowe problemy i kolejne trudne decyzje do podjęcia.

„Bo nigdy tak naprawdę nie będziemy w stanie zrozumieć drugiego człowieka. Możemy jedynie próbować, szukając po omacku drogi przez tunele, starając się oświetlić je pochodnią.”

Autorka podzieliła książkę jakby na dwie części, które się przeplatają. Rozdziały są naprzemian zatytułowane "Wtedy", gdzie przedstawia nam wydarzenia z głuszy, oraz "Teraz", gdy dołącza do ruchu oporu. Podoba mi się specyficzny styl pisania Lauren Oliver. Jestem pod wrażeniem, jak autorka trafia wprost do naszej podświadomości i sprawia że nie można zapomniej o jej niezwykłych dziejach. 

Jak i w poprzedniej części tak i w tej pojawia się dużo nowych ciekawych postaci. Są to bohaterowie tak różnorodni i charakterystyczni, że nie ma się żadnego problemu z ich rozróżnianiem. Niestety, nie obdarzyłam sympatią Juliana i robiło mi się po prostu przykro, gdy stopniowo zajmował miejsce Alexa.

Kolejną cechą, za którą pokochałam autorkę jest fakt, że posiada ona dar do tworzenia niezwykle intrygujących i zaskakujących zakończeń. Dzięki temu ma się ochotę od razu sięgnąć po następny tom.

„Nie ma żadnego "przedtem". Jest tylko teraz i to, co nastąpi zaraz potem.”

Jeśli spodobała się część pierwsza, po prostu musicie sięgnąć również i po tą. Jestem pewna że się nie zawiedziecie. Ja już nie mogę się doczekać, kiedy wreszcie będę mogła sięgnąć po trzeci i niestety już ostatni tom, "Reguiem". Serdecznie polecam.

„Smutek to uczucie, jak gdyby się tonęło, jak gdyby grzebano cię w ziemi.”

Zapraszam wszystkich na mój fanpage :)
FANPAGE

7 komentarzy:

 1. czytałam wszystkie 3 części, kocham :D fajny blog, będę tu zaglądać częściej obserwuję i liczę na rewanż ;)

  http://trzymam-pozory.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 2. Książka wydaję się fajna :)
  Chyba ją przeczytam :)
  Fajny blog.

  Zapraszam http://akcilaw.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Chyba przeczytam tą książkę :D
  Bardzo fajny blog, takiego jeszcze nie widziałam, obserwuję :))

  OdpowiedzUsuń
 4. Ciekawa recenzja. Pozdrawiam :) http://jusinx.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 5. Cała trylogia czeka sobie spokojnie na półce na moje zainteresowanie :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Świetny post i blog, którego obserwuję. Zajrzysz do mnie? :)

  http://nataalaa.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń