czwartek, 10 kwietnia 2014

Delirium - Lauren Oliver

Autor: Lauren Oliver
Tytuł: Delirium
Wydawca: Wydawnictwo Otwarte
Ilość stron: 360
Data premiery: 18.04.2012

„Dawniej wierzono, że miłość jest najważniejszą rzeczą pod słońcem.
W imię miłości ludzie byli w stanie zrobić wszystko, nawet zabić.
Potem wynaleziono lekarstwo na miłość.”

Książka "Delirium" jest to pierwsza część trylogii autorstwa Lauren Oliver. Przeczytałam ją już jakiś czas temu, jednak nie mogłam się zabrać do napisania tej recenzji. Gdy tylko zobaczyłam tą książke w bibliotece, ani chwilę nie wahałam się nad jej wypożyczeniem.

"Czy gdyby miłość była chorobą, chciałabyś się wyleczyć?"

Lena Haloway żyje w świecie, gdzie miłość uważa się za śmiertelną chorobę. Wkrótce skończy 18 lat i uda się na remedium, zabieg, dzięki któremu nie będzie już zakażona. Dziewczyna nie może się doczekać tego dnia. Nie będzie więcej czuć przywiązania, żalu czy euforii. Od dziecka wmawiano jej, że miłość jest niebezpieczną chorobą, którą trzeba leczyć. Jednak wszystko się zmienia, gdy całkiem przypadkiem spotyka Alexa. Chłopak sprawia, że wreczcie czuje się szczęśliwa, oraz pokazuje jej czym jest miłość. Uświadamia sobie że przez całe życie była okłamywana i dostrzega brutalność rządu i ich manipulacje.

„Ten, kto skacze do nieba, może upaść, to prawda. Ale może też poszybować w górę.”

Po opisie z tyłu okładki właściwie nie wiedziałam czego się spodziewać. Wiadomo było jedynie że uznano miłość za chorobę. Całe szczęście moje obawy okazały się zbędne, bo książka okazała się wspaniała.

Świat, w jakim dzieje się akcja tej książki jest dla mnie szokujący i jednocześnie przerażający. Co chwilę zastanawiałam się, jak mogło dojść do czegoś takiego. Dzięki autorce uświadomiłam sobie parę naprawdę bardzo istotnych rzeczy. Najbardziej spodobało mi się to, że pomimo tego, iż jest to książka o miłości, nie jest to żadne bezsensowne i nudne romansidło.

"Każdy, komu ufamy, na kogo, jak nam się wydaje, możemy liczyć, kiedyś nas rozczaruje."


Główna bohaterka jest bardzo intrygującą postacią. Lena z grzecznej, posłusznej i niewinnej dziewczynki przemienia się w buntowniczkę, która jest w stanie poświęcić dosłownie wszystko, by tylko móc być z jej ukochanym. Również spodobała mi się postać Alexa. Mimo przeciwności brutalnego losu potrafi walczyć o to, na czym mu naprawdę zależy.

Zakończenie jest wręcz rewelacyjne. Dawno tak nie płakałam przy żadnej książce. `I choć tragiczne, to nie zamieniłabym je na żadne inne. Autorka mnie zadziwiła, tym że wywołała u mnie takie emocje.

Książka jest niezwykle wciągająca, czyta się ją jednym tchem, a po skończeniu lektury dłuugo się o niej nie zapomina. Jest napisana lekkim i przyjemnim językiem. W genialny sposób opisuje uczucia głównej bohaterki. Ponad to na początku każdego rozdziału autorka umieszcza cytaty z różnych książek, przewodników i poradników funkcjonującyh w tym świecie, co dodaje jej realistyczności.

„Wiesz, że nie możesz być szczęśliwa, jeżeli czasami nie bywasz nieszczęśliwa, prawda?”

Podsumowując, lektura warta polecenia każdemu. Jest wciągająca, emocjonująca, cały czas trzyma w napięciu, a przede wszystkim uświadamia nam czym naprawdę jest miłość i to nie jedynie pomiędzy kobietą a mężczyzną, ale również do rodziny i przyjaciół.

„Miłość - jedno słowo, niby nic, nieznaczne jak ostrze noża. Właśnie tym jest: ostrzem, krawędzią. Przechodzi przez środek twojego życia, dzieląc wszystko na pół. Przed i po. Cały świat spada na którąś ze stron. Przed i po. I w trakcie - moment na krawędzi.”Zapraszam wszystkich na mój fanpage :) 

4 komentarze:

 1. Czytałam tą książkę, jest cudowna! :)

  biirdy-blog.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Uważam, że książka musi w takim razie być całkiem fajna :) Recenzja jak najbardziej mnie zachęciła :)
  Polecam do przeczytania "Drugą Szansę" Katarzyny Bereniki Miszczuk. Momentami trudna do zrozumienia, ale wciągająca i dająca do myślenia :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Po przeczytaniu recenzji książka musi być naprawdę ciekawa. Pozdrawiam : ) jusinx.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 4. Czytałam ,,Delirium'' i oczywiście książka jest cudowna :D Myślę, że będę stale tu zaglądała i oczekiwała nowej recenzji ^^

  http://szandi-czyta-ksiazki.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń